Az ima két kulcsa: kitartás és jót feltételezni Istenről.
Lk 11, 9-10
„Én is mondom néktek: Kérjetek és megadatik néktek; keressetek és találtok; zörgessetek és megnyittatik néktek. Mert a ki kér, mind kap; és a ki keres, talál; és a zörgetőnek megnyittatik.”
Lk 11, 5-8
„És monda nékik: Ki az közületek, a kinek barátja van, és ahhoz megy éjfélkor, és ezt mondja néki: Barátom, adj nékem kölcsön három kenyeret, mert az én barátom én hozzám jött az útról, és nincs mit adjak ennie; az pedig onnét belőlről felelvén, ezt mondaná: Ne bánts engem: immár az ajtó be van zárva, és az én gyermekeim velem vannak az ágyban; nem kelhetek fel, és nem adhatok néked? Mondom néktek, ha azért nem fog is felkelni és adni néki, mert az barátja, de annak tolakodása miatt felkél és ád néki, a mennyi kell.”
- Kitartó ima áttörésig.
Dániel 21 napig böjtölt és imádkozott. Nem határozta el előre, hogy pont 21 napig fog kitartani a böjtben és imában, de azért addig böjtölt, mert akkor jött meg a válasz.
Történetünk. Lakás böjt és ima által. kb két évig böjtöltünk és imádkoztunk hárman feleségemmel és édesanyámmal, csak akkor hagytuk abba, amikor éreztük, hogy megvan, nem kell tovább böjtölni és imádkozni ezért, mert áttört az ima és utána már csak meg kellett várnunk hogy fizikailag is megtörténjen. Isten megváltoztatta édesapám szívét, hogy önként elköltözzön és így mi is megkaphassuk saját örökségünket. Egy prófétai kijelentésre támaszkodva kezdtük a böjtöt és imát. „Ki fogom mozdítani Zolit a Stoczek utcából!’
Ha Dániel hamarabb abbahagyja a böjtöt és imát vajon eljött volna az angyal hozzá az üzenettel? Vagy ha mi feladjuk mondjuk egy év ima és böjt után akkor vajon megkaptuk volna a lakást? Lehet, hogy igen, de talán később és máshogy valósul meg, vagy meg sem valósulnak dolgok. Ha a történetben szereplő barát feladja és nem kopogtat tovább barátja ajtaján, akkor valószínűleg korgó gyomorral feküdt volna le a házába érkezett vendége és ő mint vendéglátó házigazda szégyenben marad.
- Istenről jót feltételezni.
Lk 11, 11-13
„Melyik atya pedig az közületek, a kitől a fia kenyeret kér, és ő talán követ ád néki? vagy ha halat, vajjon a hal helyett kígyót ád-é néki? Avagy ha tojást kér, vajjon skorpiót ád-é néki? Ha azért ti gonosz létetekre tudtok a ti fiaitoknak jó ajándékokat adni, mennyivel inkább ád a ti mennyei Atyátok Szent Lelket azoknak, a kik tőle kérik.”
A Mt 7,11 párhuzamos igehelyén azt olvassuk „ád a ti mennyei Atyátok jót…”
Amíg görcsösen ragaszkodunk saját elkezelésünkhöz, mert úgy gondoljuk, az lenne a legjobb nekünk, vagy az hozna leginkább dicsőséget Istennek, sokszor nem történik semmi. Amikor feladjuk és elfogadjuk az ő tervét és akaratát, sokszor akkor jön az áttörés.
Lehet, hogy valami Istentől van, de még nincs ott az ideje. Ha elengedem, később megvalósulhat. A kánai menyegzőn mondta Jézus Máriának, édesanyjának: „még nem jött el az én időm!” (Jn 2,4) később viszont lépett, amikor a Szellem indította.
Lehet, hogy egy kérésem nem teljesül, mert annál Istennek jobb terve van, csak azt én még nem látom. Ilyenkor jobb elengedni a kérésünket, de fenntartva a kérdést az Atya előtt: „Jó, de akkor mi van helyette?”
Dávid imádkozott és böjtöl beteg kisfiáért mégis meghalt a gyermek. Isten ebben nem hallgatta meg, bűne következménye utolérte (2 Sám 12). Később azonban megvigasztalta őt Isten és ugyanattól a feleségétől, Betsabétól született egy másik gyermeke, aki a trónjára is ült utána és felépítette Dávid életének nagy álmát, a Templomot! Istennek jobb terve volt, mint Dávidnak!
Van, hogy csak egy kisebb részét érzékeljük Isten akaratának, majd Ő később kibontja annak a kis gondolat magnak a teljességét, ami sokszor magában foglalja azt, amit mi is láttunk, megsejtettünk, de azon jóval túlmutat. Dávid templomot akart építetni Istennek, ami meg is valósult később Salamon által, de Isten világossá tette számára, hogy maga Isten épít majd igazi Templomot, az Egyházat Dávidból illetve az ő magjából, a Messiásból.
Van hogy nem tudjuk mit kérjünk, nem vagyunk biztosak benne mit akar Isten
„Keressetek és találtok”
Ilyenkor kérdezni kell őt, amíg meg nem mutatja akaratát. Szólhat az írott Igén keresztül vagy egy emberen keresztül igehirdetésben vagy hétköznapi beszélgetésben, csendesen a szívünkben vagy több összejátszó körülményen keresztül. A testvérek közötti összhang, férj és feleség közötti összhang ( Mt 18, 19)
„Ismét, mondom néktek, hogy ha ketten közületek egy akaraton lesznek a földön minden dolog felől, a mit csak kérnek, megadja nékik az én mennyei Atyám.”
Békesség is lehet a jele, hogy megtaláltuk Isten akaratát valamiben, de ez még nem 100%-ig elég mert az Igével és azzal, amit odáig kijelentett nekünk Isten, szintén összhangban kell lennie. „Békességben vezéreltettek” (Ézs 55,12)
Jósafát király sem tudta mit tegyen a három nemzetet egyesítő ellenséges túlerő támadása küszöbén, ezért böjtöt hirdetett egész Júdában és imában így fejezte ki kétségbeesett függését az Úrtól: „Nem tudjuk mit cselekedjünk, hanem csak terád néznek a mi szemeink” (2 Krón 20,12)
Olyan is van, hogy tudjuk mi Isten akarata, de annak megvalósulását valami akadályozza. Ilyenkor van helye a zörgetésnek, a kitartó kopogtatásnak az ajtón, ami nem akar kinyílni.
„zörgessetek és megnyittatik néktek”
Egyszer éveken át imádkoztam, hogy egy bizonyos Isten ellenes kapcsolat megtörjön a családunkban. Én kezdettől fogva tudtam, hogy ez nem helyes és nem fog fennmaradni, de kb 5 évbe telt mire ténylegesen meg is szakadt. Kihirdettem imában, kimondtam emberek előtt is újra meg újra, mert 100%-ig biztos voltam benne, hogy be kell fejeződnie. Én ezt a meggyőződést kaptam Istentől az Igéjére alapozva végül több fokozatban, de vége lett. Halleluja!
„Mert aki kér, mind kap”
Tényleg mindenki, aki kér kapni fog? Mi nem mindig tapasztaljuk azt, hogy Isten válaszolna a kérésünkre, keresésünkre, zörgetésünkre. Van, amikor úgy tűnik, Isten nem figyel ránk, nem igazán érdekli, ami velünk történik vagy nincs ereje beavatkozni.
Nem mindig akkor, nem mindig azt és nem mindig úgy kapjuk, ahogy mi elképzeljük, de ha kitartó hittel (Jak 1,6) „De hittel kérje…” megyünk a mi jó Atyánkhoz, akkor mindazok, akik ilyen hozzáállással imádkoznak, valamikor valamit valahogyan kapnak válaszul Istentől. És a válasz minden esetben jó lesz. Ha kitartunk és eljön a válasz, hálát fogunk érte adni az Úrnak és belátjuk, hogy nem is lett volna jó, ha kérésünk az eredeti formájában valósult volna meg.
Van, amikor a kérésünkre a válasz: nem. De akkor megkérdezhetjük: rendben, Atyám, elfogadom, de akkor mi van helyette? Biztosak lehetünk benne, hogy valami lesz akkor helyette.
A kéréseinken Isten Igéjével és személyes életünkre vonatkozó akaratával összhangban kell lennie. Ezért is fontos az Ige rendszeres, naponkénti olvasása és tanulmányozása és ismételgetése imában, dicsértben, beszélgetésben, prófétai kihirdetésben (Józs 1,8 és 2 Tim 3,15)
Az ember sokszor elgyengül és elbizonytalanodik, de ez nem jelenti, hogy ne kaphatna választ az imáira, ha mégis kitart. (Róm 8,26-27)
„Hasonlatosképen pedig a Lélek is segítségére van a mi erőtlenségünknek. Mert azt, a mit kérnünk kell, a mint kellene, nem tudjuk; de maga a Lélek esedezik mi érettünk kimondhatatlan fohászkodásokkal. A ki pedig a szíveket vizsgálja, tudja, mi a Lélek gondolata, mert Isten szerint esedezik a szentekért.”
A Szent Szellem képes ráhangolni a szívünket Isten hullámhosszára és újra meg újra felbátorítani az imára a fohászkodásra, a könyörgésre. Van hogy csak a szívünkben sóhajtozunk valami miatt, nem mindig vagyunk acélosak és erősek hangosak és határozottak imáink formájában. (Zsolt 35,13) „Imádságom keblemre vissza-vissza szállt” Ezt úgy tudom szemléltetni, hogy nagyot sóhajtva mondom: ’Uram, segíts, (sóhaj) Uram, kérlek, segíts rajta…’
Van, ki azt mondja, hogy egész pontosan meg kell határoznunk Isten számára, amit kérünk, különben nem fogjuk megkapni.
Ha Istentől nagyon konkrét kijelenést kapunk, erre valóban jó, ha ráállunk, de nem minden esetben van ilyen pontos elképzelésünk arról mire is volna szükség egy adott helyzetben. A nyelveken való ima ilyen esetben is nagyon hasznos lehet. Elkezdem értelemmel az imát, majd átváltok nyelvekre és újra vissza értelemre. Lehet, hogy a nyelveken szólás közben a Szent Szellem felfedi miért imádkoztam nyelveken és utána már így folytathatom értelemmel is.
Isten többet is tud adni, mint amit kérünk, amire gondolunk, vagy amit képesek vagyunk megfogalmazni.
Amikor egy kisbaba akar valamit, sokszor nem tudja még pontosan és szabatosan megfogalmazni a kérését, de a szerető szülő figyeli őt és szinte kitalálja mire lenne szüksége. ’Kiszákota’ mondta egyik gyerekünk, amikor azt akarta, hogy vegyük ki az etetőszékből. (Ef 3,20) „Feljebb mint kérjük vagy elgondoljuk”
Salamon király trónra lépése után bölcsességet kért Isten népe vezetésére. Ezt meg is kapta, de olyan mértékben, ami meghaladta az előtte és utána uralkodó királyok bölcsességét, sőt hatalmas gazdagságot és dicsőséget is kapott hozzá. Bár ebben később megromlott, de Isten jót akart neki és jót is adott neki. Nem Isten a hibás, hogy a király rosszra használta a kapott jót.
Jósafát király nemzeti böjtre hívott fel.
Nem csupán megszabadultak az ellenségtől, nem csupán elvonult az ellenséges hadsereg, és nem bántották őket, vagy legyőzték az ellenséget harcban és vissza kellett vonulniuk, hanem az ellenség egymást mészárolta le és óriási zsákmányt is szerzett Júda egész népe, pedig ők csak félelmükben megmenekülésért kiáltottak Istenhez. Többet kaptak, jóval többet, mint amit kértek, vagy amire számítottak!
Rossz motivációk az ima és böjt mögött. Van, hogy az imánk, a kérésünk csak arra jó, hogy kiderüljön magunk előtt is hogy milyen önző és testi a motivációnk és hogy valójában ez áll, vagy részben ez is áll, bizonyos kéréseink mögött. Sokszor ima közben jövünk tisztába önmagunkkal. Ezért is fontos a meg nem hallgatott ima is! Lehet, hogy az eredeti kérésünket Isten nem adta meg, viszont adott helyette valami mást: önismeretet, bűnfelismerést és a megtérés lehetőségét.
Hogy a hívők szemében többnek tűnjünk. Hogy saját magunk előtt többnek látszunk. Mt 6,5.16
„És mikor imádkozol, ne légy olyan, mint a képmutatók, a kik a gyülekezetekben és az utczák szegeletein fenállva szeretnek imádkozni, hogy lássák őket az emberek. Bizony mondom néktek: elvették jutalmukat.”
„Mikor pedig bőjtöltök, ne legyen komor a nézéstek, mint a képmutatóké, a kik eltorzítják arczukat, hogy lássák az emberek, hogy ők bőjtölnek. Bizony mondon néktek, elvették jutalmukat.”
- Manipulálhatjuk-e Istent ima és böjt által?
Dávid megpróbálta Istent megalázkodással, böjttel és könyörgéssel rávenni, hogy bűne következményeként született gyermekét gyógyítsa meg miután maga Isten sújtotta betegséggel, de nem ért célt ezzel! Ézs 58 „Miért böjtölünk, ha te nem látod?”
Mintha azt mondták volna: „De hát látod Isten, hogy böjtölök, most már tenned kell valamit!” Csakhogy bűnbánat, és aktív szeretetben való cselekvés nélkül az önigazult vallásos böjt mit sem ér, ha csupán eszköznek tekintjük, hogy Istentől választ, segítséget csikarjunk ki! De amikor a böjt és ima során megtörik az emberi gőg és keménység, bűnbánat és bűnvallás következik a követelőzés helyett, akkor Isten cselekszik!
Miért kérjünk, ha úgyis tudja, mire van szükségünk, és meg is akarja adni, hiszen törődik velünk?
Neki a kapcsolat is fontos, nem csak hogy megsegítsen és ellásson a szükséges dolgokkal. Azt mondják egy férfi ugyanolyan jól meg tud etetni és tisztába tud tenni egy kisbabát, mint egy nő, de egy nő, édesanya többet mosolyog, több kedves szót szól vagy gügyög, jobban ki tudja fejezni a szeretetét és törődését a kisbaba felé, mint egy férfi, és ez is fontos a gyermek egészséges érzelmi-értelmi fejlődése szempontjából!
Kérjetek és adatik – ‘Nekem a kérés nagy szégyen, adjon úgy is ha nem kérem…’ (Nagy László: Adjon az Isten…)
Evidensnek látszik hogy kérjünk Istentől de ehhez alázat és bizalom is kell!
Az ima állandó megalázkodást és függőséget fejez ki Istentől. Újra és újra kérnem kell, még mindig nem tudom saját tapasztalataim, tudásom, vallási rutinom által elvégezni Isten akaratát. „Most már nem kell annyit imádkoznom, mert 20-30 éve keresztény vagyok, és ez megy nekem már alapjáraton is! Ilyenkor szokott következni a csúfos bukás és a megszégyenülés.
Tornából lehetsz felmentve, de imából sohasem leszel felmentve!
Nincs a keresztény érettségnek és tapasztalatnak olyan szintje, ami felmentene az ima alól!
Lk 11, 9-10
„Én is mondom néktek: Kérjetek és megadatik néktek; keressetek és találtok; zörgessetek és megnyittatik néktek. Mert a ki kér, mind kap; és a ki keres, talál; és a zörgetőnek megnyittatik.”